Od czego zależy wytrzymałość węża strażackiego?
Praca strażaków jest niezwykle odpowiedzialna, a osoby, które ją wykonują, narażają swoje życie i zdrowie. Właśnie dlatego niezbędne jest, aby pracownicy straży pożarnej byli odpowiednio zabezpieczeni przed działaniem szkodliwych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o strojach, które zapewniają im bezpieczeństwo podczas przeprowadzania akcji ratunkowych. Jednak oprócz tego ważny jest również sprzęt strażacki, który musi wyróżniać się niezawodnością. Jednym z elementów, w który musi być wyposażony każdy wóz strażacki, jest wąż. Co wpływa na wytrzymałość tego elementu armatury pożarniczej?
Konstrukcja węży a ich wytrzymałość
Możemy wyróżnić kilka czynników, które wpływają na wytrzymałość węży pożarniczych. Należy je dobierać zgodnie z przeznaczeniem. Jednym z kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę, jest klasyfikacja węży z uwagi na konstrukcję. W ramach tego podziału wyróżniamy przede wszystkim węże wykładzinowe, których ścianki są wykonane z przędzy naturalnej albo sztucznej (ewentualnie ich mieszaniny).
Na ich trwałość wpływa również wykładzina z tworzywa plastycznego, na przykład gumy, którą są wyłożone przepływy rur. Kolejnym rodzajem węży są węże parciane, które wyróżniają się dobrą szczelnością, ponieważ ich ścianki są tkane z przędzy naturalnej. Wspomniane wcześniej węże wykładzinowe mogą również występować z okładziną gumową, którą pokryte są z zewnętrznej strony.
Jakie cechy powinien mieć dobry wąż strażacki?
Wybierając wąż strażacki, należy oczywiście zwrócić uwagę na to, do czego będzie wykorzystywany, ponieważ wyróżniamy węże hydrantowe, węże sportowe czy węże do motopomp. Jednak bez względu na ich rodzaj, na wytrzymałość węża strażackiego wpływa przede wszystkim jego grubość. Zależy od niej nie tylko ciężar węża, ale również jakość.
Wymaganiami, które powinien spełniać każdy wąż strażacki, jest dobra przepuszczalność wody oraz pary wodnej, odporność na działanie wysokich temperatur oraz higroskopijność. Co więcej, taśma wężowa musi być równomiernie rozłożona na jego całej długości, ponieważ wpływa to bezpośrednio na przepustowość węża. Należy również wspomnieć, że do sprzedaży dopuszczane są wyłącznie takie węże strażackie, które przeszły szereg testów i kontroli jakości potwierdzających, że spełniają określone normy.