Z jakich linek korzystają strażacy?
Praca strażaka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by wóz strażacki oraz osobiste wyposażenie każdego strażaka składało się z wysokiej jakości elementów, które zagwarantują skuteczność i bezpieczeństwo działania podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oprócz węży pożarniczych i innych elementów armatury niezwykle ważne są również linki, z których korzystają strażacy. Z czego wykonane są linki strażackie i z jakich produktów korzystają strażacy podczas akcji ratowniczych?
Linki alpinistyczne i linki do spadochronów
Jednym z ważniejszych elementów wyposażenie osobistego każdego strażaka jest linka alpinistyczna. Taki produkt przeznaczony jest do bezpiecznego przeprowadzania prac ratowniczych na różnych wysokościach. Dobrej jakości lina alpinistyczna cechuje się przede wszystkim niską rozciągliwością, wysoką trwałością statyczną i wysoką wytrzymałością na otarcia czy inne uszkodzenia. Takie linki mają również ciasny splot, który zapobiega rozplątaniu liny.
Kolejnym elementem armatury pożarniczej, która jest niezbędna podczas wykonywania codziennych zadań przez strażaków, jest linka do spadochronów. Taki produkt również przeznaczony jest do wykonywania akcji ratunkowych. Linki do spadochronów cechują się przede wszystkim wykonaniem z wysokiej jakości materiału poliestrowego, który jest niezwykle trwały. Linki są odporne na uszkodzenia, a także wysoce wytrzymałe na obciążenie i działanie wody.
Linki żeglarskie
Z uwagi na trudne warunki, w których muszą pracować strażacy, węże pożarnicze czy inne elementy armatury muszą wyróżniać się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, czy warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego w wyposażeniu każdej jednostki znaleźć powinniśmy również linki żeglarskie. Najczęściej wykonane są one z kilku splotów oraz oplotu, który chroni je przed przetarciami i promieniami słonecznymi. Dzięki temu można stosować je w trudnych warunkach pogodowych. Liny żeglarskie najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, ponieważ to właśnie one wyróżniają się najlepszymi parametrami wytrzymałościowymi. Może to być na przykład poliester, poliamid, polipropylen albo polietylen.